Jesenski kolesarski ali pohodniški izlet po Parenzani

Univerza za starejše pri LU Kranj vabi  20. septembra 2017 na že 3. tradicionalni

Jesenski kolesarski ali pohodniški izlet po Parenzani

Parenzana ali krajše TPC (Trieste-Parenzo-Canfanaro) je bila 123,1 km dolga ozkotirna železniška proga, ki je povezovala 33 istrskih krajev od Trsta do Poreča. Leta 1902 je zapeljal po njej prvi vlak. Leta 1935 pa je proga nehala obratovati. Po pripovedovanju je za to kriv Benito Mussolini, ki je ukazal, naj se tračnice s te proge demontirajo in pošljejo v Afriko, kjer naj bi jih Italija zaradi rud in kolonializma bolj potrebovala. Ladja z naloženimi tračnicami se je žal potopila in tako dokončno zapečatila Parenzano. Danes je trasa nekdanje ozkotirne železnice namenjena rekreaciji

KOLESARJENJEDebeli rtič – Portorož 25 km

Na Debelem rtiču bomo odložili kolesarje, ki se bodo odpravili na 25 km dolgo pot proti Portorožu. Proga ni posebej zahtevna, a je slikovita in razgibana. Peljali se bomo mimo naravnega rezervata Škocijanski zatok mimo Izole, Strunjana, skozi predor v Portorož, kjer bomo na dogovorjenem mestu oddali kolesa in se peš odpravili v Piran. Obvezna oprema kolesarja: čelada in očala, tekočina, primerna obutev in oblačila.

POHOD  –  Sečovlje – Portorož - Piran 5 km

Pohodniki se bodo sprehodili od Sečovelj po obali proti Portorožu  in naprej v Piran.
Obvezna oprema pohodnika: primerna obutev in oblačila, kapa, pohodne palice (po želji), tekočina.

Novost letošnjega izleta je obisk Društva Anbot Piran.

Dejavnosti društva ljubiteljev kulturne in naravne dediščine ANBOT Piran so usmerjene k ohranjanju dediščine. V društvu potekajo dejavnosti, v katere vključujejo posameznike, ki se zavedajo pomena vseživljenjskega učenja, medgeneracijske povezanosti ter širjenja prostovoljnega dela.

Pozno popoldan se vrnemo nazaj na avtobus in se odpeljemo na naročeno kosilo v restavracijo. Po kosilu sledi povratek domov.

Zaradi poznega kosila priporočamo, da s sabo vzamete tudi malico.

Odhod: v sredo, 20.9.2017 ob 7.00 z avtobusne postaje Mercator Primskovo

(nalaganje koles pol ure pred odhodom)

Povratek:  istega dne v zgodnjih večernih urah

Cena:

za člane UZS in udeležence študijskih krožkov LUK 18 €

za ostale 38 €

Prijave zbiramo do 15.9.2017

Plačilo: ob prijavi po položnici

Prijave: Mojca Rozman tel: 04 280 48 15, Renata Dobnikar  tel: 04 280 48 16,

po elektronski pošti starejsi@luniverza.si,  info@luniverza.si ali osebno na LUK.

POHITITE, ŠTEVILO MEST JE OMEJENO!