Konferenca KR Za starejše "Varnost na vsakem koraku in ob vsakem kliku"
17. 4. 2025 smo v avli Mestne občine Kranj izvedli že 9. Konferenco KR ZA starejše.
Letošnji naslov je bil »Varnost na vsakem koraku in ob vsakem kliku«.
Za uvod sta udeležence nagovorila direktorica Ljudske univerze Kranj Mateja Šmid, ki je poudarila pomen izvedbe Konferenc KR ZA starejše v vseh letih in župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec, ki je poudaril pozornost MO Kranj na ustvarjanje okolja, v katerem se vsakdo počuti varnega, vključenega in slišanega.
Alojzij Zupan s Policijske postaje Kranj nam je povedal, kateri so lahko naši prvi koraki na poti k večji varnosti v vsakdanjem življenju. Npr. pozorni bodimo, da torbice ne odložimo kar v nakupovalni voziček ter si listka s PIN kodo nikar ne shranimo skupaj z bančno kartico.
V nadaljevanju so se udeleženci digitalno preizkusili v poznavanju spletne varnosti, in sicer v spletnem kvizu na pametnih telefonih.
Sledilo je predavanje Jasmine Mešić z Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT o tem, kako se lahko z varno uporabo interneta izognemo najpogostejšim spletnim pastem. Predstavila je številne primere najpogostejših spletnih nevarnosti, kot so cenovno izjemno ugodne ponudbe, zahteve po takojšnjem posredovanju osebnih in bančnih podatkov, ljubezenske zgodbe s prošnjo po donaciji…
Udeleženci so ponovno v roke vzeli pametne telefone in na spletnem kvizu odgovorili na vprašanje, katera naj bo prva prilagoditev domačega okolja z namenom večje varnosti starejših.
Alenka Ogrin z Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje nam je predstavila številne ukrepe, s katerimi lahko enostavno in cenovno ugodno preventivno prilagodimo domače okolje, da bomo v njem bolj varni. K večji varnosti doma lahko pomembno prispevamo npr. z namestitvijo držal in sedeža v kopalnici, odstranitvijo preprog v dnevni sobi…
Napotki glede prilagoditev domačega okolja so zbrani v tej brošuri:
Brošura Majhni posegi za velike učinke
V nadaljevanju smo spoznali tudi pomen sobivanja v skupnem gospodinjstvu in na ta način doseganja večje varnosti. Gospodinjska skupnost v Davči deluje že 8 let, v njej pa trenutno prebiva 8 stanovalcev. V pogovoru Petra Prezlja, ustanovitelja gospodinjske skupnosti v Davči, in Mateje Šmid, direktorice Ljudske univerze Kranj, smo dobili vpogled v življenje in skupno delovanje stanovalcev gospodinjske skupnosti v Davči, v njihove motive za odločitev za sobivanje in izzive, s katerimi se ob tem soočajo.
In ker za večjo lastno varnost skrbimo tudi tako, da se razvijamo in pridobivamo nova znanja, smo udeležencem predstavili številne programe, namenjene starejšim, ki jih izvajamo na Ljudski univerzi Kranj.
Hvala vsem predavateljem in udeležencem za aktivno udeležbo in številna vprašanja.
Veseli nas, da bo z novimi znanji vsak od nas lahko še naprej in še bolj poskrbel za varnost na vsakem koraku in ob vsakem kliku.
Polni novih znanj in vtisov smo na koncu tudi zaplesali.