Študijski krožki 2023 - 2024
ZERO WASTE KROŽNIK
Študijski krožek se osredotoča na raziskovanje prehranskih navad v lokalnem okolju ter na spodbujanje trajnostnih prehranskih navad in zmanjšanje odpadkov v gospodinjstu. Skozi raziskave v lokalnem okolju ter izmenjavo idej, izkušenj in receptov bomo pripomogli k graditvi skupnosti, ki si prizadeva za bolj trajnostno prihodnost. Raziskali bomo trenutno stanje odpadkov v prehrani in preučili, kako naše prehranske navade vplivajo na okolje. Raziskali bomo osnovne koncepte Zero Waste filozofije in kako jih lahko apliciramo na svoje prehranjske navade.
Predvideni izobraževalni cilji študijskega krožka je poleg izobraževanja predvsem združevanje, snovanje socialne mreže in aktivno vključevanje v družbeno življenje lokalne skupnosti. Osrednji izobraževalni cilji so:
- Osveščanje o problematiki odpadkov v prehrani.
- Poiskati praktične rešitve za vsakdanje življenje.
- Razviti konkretne strategije za zmanjšanje odpadkov pri nakupovanju, pripravi in uživanju hrane v vsakdanjem življenju.
- Promocija lokalnih in trajnostnih virov: Spodbujali bomo uporabo lokalnih, sezonskih in trajnostno pridelanih živil ter razpravljali o vplivu globalne prehrambene industrije na okolje.
Znanje, ki ga bomo pridobili, bo pripomoglo k zmanjšanju ekološkega odtisa našega prehranskega sistema in k ustvarjanju bolj trajnostne prihodnosti.
Vabimo vas, da sodelujete v anketi Zero Waste Krožnik, ki nam bo pomagala izboljšati naše načine ravnanja z odpadki. Vaše mnenje je za nas zelo dragoceno pri razvoju boljših in bolj trajnostnih praks. Do ankete dostopite s klikom na sledečo povezavo: https://1ka.arnes.si/a/49ea0b80
Predstavitev študijskega krožka na konferenci KR ZA starejše, 18. 4. 2024.
VELIKA ZGODBA GENERALA MAISTRA
Rudolf Maister, obranitelj slovenske severne meje, se je rodil leta 1874 v Kamniku in umrl leta 1934 na Uncu pri Rakeku. V letu 2024 tako zaznamujemo 150. obletnico njegovega rojstva in 90. obletnico njegove smrti. Vlada Republike Slovenije se spominu na generala Maistra in v čast njegovim izjemnim zaslugam za slovenski narod poklanja z razglasitvijo leta 2024 za leto generala Rudolfa Maistra. Vendar pa Maister ni bil samo vojak. Kdo je bil pravzaprav General Maister? Študijski krožek o Generalu Rudolfu Maistru je namenjen raziskovanju življenja in dela tega izjemnega slovenskega junaka ter njegove vloge v ključnih zgodovinskih obdobjih. V okviru študijskega krožka bomo raziskali literarno navdahnjeno družino Maister – njegov rod, mladost, šolanje, poklicno udejstvovanje, pomembne dogodke v njegovem življenju, vlogo njegove žene Marije ko prostovoljke. Udeleženci študijskega krožka so odrasli različnih generacij
Predvideni izobraževalni cilji študijskega krožka je poleg izobraževanja predvsem združevanje, snovanje socialne mreže in aktivno vključevanje v družbeno življenje lokalne skupnosti. Izobraževalni cilj krožka je poglobiti razumevanje ter razprava o trajnem prispevku Generala Maistra k slovenski državnosti, vojaštvu, literaturi, njegovemu mestu v kolektivnem spominu ter njegovemu vplivu na oblikovanje sodobne Slovenije. Raziskali bomo Maistrovo priljubljenost po krajih, poimenovanje društev, ulic, postavljanje spomenikov, uglasbitev njegovih pesmi. Posebno mesto v študijskem krožku bomo namenili Maistrovi ustvarjalnosti (pesniške zbirke, slikarstvo).
Vabljeni na ogle razstave: Velika zgodba Rudolfa Maistra v Petrovčevi hiši v Cerkljah na Gorenjskem. Razstava bo ogled do 18.5.2024.
Odprtje razstave Velika zgodba Rudolfa Maistra 8.5.2024.
JAZ IN OKOLJE
Študijski krožek je nadaljevanje študijskega krožka Jaz in okolje, ki smo ga izvajali v preteklem izobraževalnem letu. Tudi tokrat bo vsebina študijskega krožka povezana z naravo in človekom, ki biva v njej. V okviru študijskega krožka bomo skupaj ugotavljali kako v lokalni skupnosti posamezniki pripomorejo k trajnostnemu razvoju okolja. Raziskali bomo načine trajnostne pridelave hrane (na domačem vrtu in na lokalnih ekoloških kmetijah) in ponovne uporabe zavrženih predmetov. Pri svojem raziskovanju bomo sodelovali z lokalnimi kmetijami, vrtnarji in drugimi trajnostno ozaveščenimi posamezniki iz lokalnega okolja.
Predvideni izobraževalni cilji študijskega krožka je poleg izobraževanja predvsem združevanje, snovanje socialne mreže in aktivno vključevanje v družbeno življenje lokalne skupnosti. Ugotoviti, želimo kakšen pogled in odnos imajo lokalni pridelovalci hrane in drugi posamezniki do okolja, najti načine, kako lahko pripomorejo k lepšemu, boljšemu in trajnostno naravnanemu okolju. Zavedamo se, da varstvo okolja ni samo ločevanje odpadkov in recikliranje, temveč mnogo več - kako varovati zemljo in rastline, kako biti samooskrben, kako varčevati z energijo …
Pretekli študijski krožki:
- Jaz in okolje e-brošura
- Moj svet, moja skrb e-brošura
- Okolje in jaz e-brošura
- Divje in domače rastline v občini Šenčur - e-brošura
- Prijaznost prijaznost najde - e-brošura
- Človek in čebela za en svet
- Zvedavi in vedoželjni
- Odstiranja
- Zgodbe z vasi
- Mi smo pa kmetje
- Moja babica in dedek pa hodita v šolo
- Moj, tvoj, naš svet
- Mati meni, jaz hčerki - elektronska pesmarica
- Anton Koder ob svoji obletnici povezuje
- Spremeni misel in spremeni svoj svet
- Verjemi, da lahko
- Volja premika svet
- Danes je moj dan
- Izobraževanje odraslih v Kranju pred letom 1959
- Nenasilje je največja moč
- Poženčanovo branje
- Slovenija - moja in tvoja država
- Tukaj sem doma
- Človek je del narave in ne njen gospodar
- Gre skozi les, ne vidi dreves
- Ali lahko spremenimo svet?
- Zemlja je moja mati
- Doživimo lepoto narave
- Začetki izobraževanja odraslih v Kranju
- Moja skrinja potencialov
- Naše zmage
- Vas z razgledom
- Besede boljše od molka
- Neskončen odmev prijaznih besed
- Čas kot darilo